Kategori arşivi: Ayakkabı Dışı

Topuklu ayakkabı dışındaki yazılarımız bu kategoride toplanmaktadır.

Topuklu Ayakkabıyla Nasıl Yürünür?

Topuklu ayakkabıyla nasıl yürünür, topuklu ayakkabıyı yeni deneyecek olan ya da topuklu ayakkabı giyerek yürümeye bir türlü alışamayan bayanların cevap aradığı soruların başında gelir.

Topuklu ayakkabı ile yanlış yürümenin ya da topuklu ayakkabı ile yürüyememenin ayak sağlığı açısından da zararlarını biliyor olmalısınız? Ayaklarınızın anatomisi değişip, bozularak bir daha tüm ayakkabı kullanımlarınızda, problemler ortaya çıkabilir. Hem estetik hem de sağlık açısından, yürümeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla vereceğimiz tüyoları, ipuçlarını ve püf noktalarını dikkatle okumanızı öneririz.

Topuklu ayakkabıyla nasıl yürünür?

Şunu en baştan söylemekte fayda var: Lütfen topuklu ayakkabı ile babaanne gibi yürümeyin! 

Bu sözü biraz daha açmamız gerekirse eğer; ayaklarınızın her iki ucu da dışa doğru bakacak şekilde, ayaklarınızı açarak yürümeyin. (Yani V şekli gibi yürümeyin! Lütfen. Hayal edebildiniz değil mi dediğimizi?)

Topuklu ayakkabı ile nasıl yürünür sorusundan önce topuklu ayakkabı ile nasıl yürünmez sorusuna cevap vermekte çok daha büyük yarar görüyoruz. Tekrar cevaplıyoruz, babaanne gibi yürünmez!

Topuklu ayakkabı kadınları iyi hissettirir; yükseklik ve büyüklük duygusu yaşatır. İnsanlara tepeden bakma fırsatı oluşturur. (İnsanlar hacimlerini artırarak, kendilerini daha iyi hissederler. Hayvanların kavga ederken kabarmaları gibi aynen.) Bu konu ile ilgili de Murathan Mungan’ın “Yüksek Topuklar” isimli kitabını da tavsiye ederim. Kitabın kapağı bile harika özetlemiş her şeyi.

Topuklu ayakkabı ile rahat etmek

Tabii hal böyleyken kendilerini iyi hissetmeye çalışırlarken, bir de bunun tersinin yaşanması da mümkün hale gelebilir. Eğer topuklu ayakkabıyla nasıl yürünür onu bilmeyen bir kadının ayağındaysa bu topuklu ayakkabılar, hem kadına hem de ayakkabıya büyük acı çektirir. Topuklu ayakkabı ile rahat etmek, tüm kadınların hakkı…

Topuklu ayakkabıyla nasıl rahat yürünür?“, “Topuklu ayakkabıyla nasıl rahat edilir?“, “Topuklu ayakkabıyla nasıl düzgün yürünür?” gibi tüm sorunlara yanıt vererek çeşitli ipuçları ve tüyolar vermiş olacağız bu yazımızın sonunda.

Topuklu ile nasıl yürünür?

Bizim toplumumuzda genç kızlar genelde mezuniyet törenlerinde, topuklu ayakkabı ile tanışırlar. Mezuniyet için gereğinden fazla hazırlanan kızlar, topuklu ayakkabı konusunda ne yapacağını pek bilemez. Nasıl doğru yürünür, nasıl rahat yürünür, nasıl düzgün yürünür, bunların pek farkında olmadan, o tek günü geçirir. Ondan sonra da zaten büyüdüğü için; kına, nişan, düğün gibi organizasyonlarda bu ayakkabı çeşidini kullanmaya başlar

Topuklu ayakkabı ve toplumumuzda topuklu ayakkabı kullanımı ile ilgili verdiğimiz bu giriş bilgilerinden sonra, sıra geldi topuklu ayakkabıyla nasıl yürünür sorusunun cevabını vermeye…

Topuklu ayakkabı ile doğru düzgün yürüme çalışmaları yapmadan önce şunu iyi anlamak gerekmektedir; tüm bu eğitimler ve topuklular hakkındaki bilgiler, çalışma olmadıktan sonra bir hiç olacaktır. O yüzden pratik yaparak, yavaş yavaş ilerlemeniz gerekmektedir. Sabır!

Topuklu Ayakkabıyla Nasıl Yürünür?

 1. Topuklu ayakkabıyla yürümeyi öğrenmek için ilk adım, alçak topuklu ayakkabılarla yürümeye başlamaktır. Bunun için de yumurta topuklu babetler, alçak topuklu normal ayakkabılar tercih edilebilir. İlk topuklu deneyimini bunlar ile yaşamalısınız. Bu ayakkabı ile dışarı çıkarak, deneyim kazanmaya çalışınız.
 2. Alçak topuklu bir ayakkabı ile yürüdükten sonra, dolgu topuklu ayakkabıları denemeye geçebilirsiniz. Dolgu topuklu ayakkabı ile yürümek, ince ya da çok ince topuklu ayakkabı ile yürümek için geçilmesi gereken aşamalardan biridir. Bu tarz ayakkabıları kullanmak çok rahattır. Bu ayakkabı ile de yürümeyi iyice öğreniniz.
 3. Dolgu topuklu ayakkabı ile yürüme işleminden sonra sıradaki aşama çok kalın topuklu ayakkabıları denemeye geldi. Çok kalın topuklu ayakkabılar, yere daha kalın topuklar ile bastığınız için ayağınızın burkulma, ters dönme sorunları en düşük seviyeye (minimale) inmiş olur. Daha ince topukluya geçiş sırasında bu tarz ayakkabıları denemelisiniz.
 4. Kemerli topuklu ayakkabılar ile yürüme deneyiminizi artırmanız gerekiyor. Tokalı topuklu ayakkabıları da deneyebilirsiniz. Normal topuklu herhangi bir ayakkabıyı deneyebilirsiniz. Kemerli ayakkabılar, ayağınızı ve bileğinizi daha iyi kavrayarak, sonraki aşamalara daha rahat geçmenizi sağlayacaktır. Sizi daha güvende hissettirecektir.
 5. Kemerli ve tokalı ayakkabı ile de güvenli bir şekilde yürüyebiliyorsak, en son aşamaya yaklaştık demektir. Bu aşamadaki ayakkabı çeşitlerimiz ise; platform topuklu ayakkabılar, gizli platform topuklu ayakkabılar
 6. Ve son aşamada artık istediğiniz topuklu ayakkabıyı giyebilirsiniz ve yürüyebilirsiniz. İnce topuklu ayakkabılar, hatta iğne topuklu ayakkabılar bile sizi bekliyor.

Topuklu Ayakkabıyla Nasıl Rahat Edilir?

 • Öncelikle ayakkabınız ile rahat etmek istiyorsanız, sakın büyük numaralı ayakkabılar (Bazı yerlerde bu tarz ayakkabılar içinde rahat edeceğiniz söylenir.) almayınız ve kullanmayınız. Ayağınız topuk kısmından kayarak, ön tarafta toplanır bu da ayaklarını ve parmaklarınızı acıtır ve rahatsız eder.. Öyle ki parmaklarınızın derileri soyularak, kanayabilir. (Birçoğunuzun başına gelmiştir?)
 • Bacaklarınızı kalçadan sallayarak atınız. Dizlerinizden kırarak değil.
 • Ortopedik topuklu ayakkabı seçeneklerini kullanınız.
 • Platform topuklu ayakkabıları tercih ediniz. Genelde en rahat topuklu ayakkabılar arasında yer alır.

Topuklu Ayakkabıyla Nasıl Düzgün Yürünür?

Babaanne gibi yürümeyiniz demiştik. Şimdi bunu burada da tekrar yazma gereği duyuyoruz. Şık görünmek isterken, sakın kendinizi rezil etmeyiniz. Eğer topuklu ayakkabı kullanmayı bilmiyorsanız hiç kullanmayın ve onun getireceği havadan da mahrum kalın. Fakat kesinlikle ayaklarınızı dışa doğru açarak, babannevari yürüyüşler yapmayınız.

Kedi gibi yürüyünüz! Yani bir ayağınız diğer ayağınızın önüne gelecek şekilde. Nasıl yürünmesi gerektiğini öğrenmek için ise bir kediyi izlemeniz yeterli olacaktır. Kedilerin nasıl yürüdüğüne dair aşağıdaki video size yardımcı olacaktır.

Bu yazımızın sonunda, catwalk (kedi yürüyüşü) yürüyüşüne sahip olamasanız da nasıl yürünmesi gerektiği konusunda az çok fikir edinmiş olmalısınız. Erkekler, bu konuda şanslılar çünkü spor ayakkabı giyip de sokağa çıkabiliyorlar. (Utanmasalar düğüne de en rahat, en casual ayakkabılarını giyip gelecekler!)

Son olarak yazımızı özetlememiz gerekirse eğer, şu şekilde özetleyebiliriz.

 • Topuklu ayakkabılar ile ilgili ipuçları
 • Topuklu ayakkabı ile yürümek için püf noktaları
 • Topuklu ayakkabıya alışmak için neler yapılmalı

Şimdi sitemizdeki tüm topuklu ayakkabı fotoğraflarını ve modellerini rahatlıkla inceleyebilirsiniz.

Topuklu ayakkabı ile nasıl daha rahat yürünür, sizin de tavsiyelerinizi ya da topuklu ayakkabı deneyimleriniz ile ilgili anılarınızı aşağıdaki yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Topuklu Ayakkabı Giyen Bebek

Topuklu ayakkabı giyen bebek, başlığı altında çok tatlı bir kız çocuğunu (belki de bebek, yaşını tam bilmiyoruz) sizlere göstermek istiyoruz. Hemen hemen tüm kızların yaptığı, anne ayakkabısını çalarak, evde takır takır yürüme geleneği… Sanırım tüm kültürlerde ortak bir gelenek.

Topuklu Ayakkabı Giyen tatlı bebek resmi

Bu yaşta böyle bir “topuklu ayakkabıyı giyen bebek”, acaba kime özenmiş olabilir? Tabii ki de annelerine…

Küçük kız bebek çocuklarının tatlılıklarına, bir de yaptıkları anne taklitleri eklenince ortaya bu enfes fotoğraf çıkmış…

Bu fotoğrafımızda, topuklu ayakkabıdan çok tatlı kız çocuğunu anlatmaya daha doğru buluyoruz.

Tatlı bebeğimiz, giydiği topuklu ayakkabı ile sitemize girmeye hak kazandı…

Kendinden büyük ayakkabı giyen bu bebeğe bir alkış gönderiyoruz (:

Sizlerin de bu bebek hakkındaki, yorumlarınızı aşağıdaki bölümden yapmanızı istiyoruz…

Topuklu Ayakkabı

Topuklu ayakkabı, ayakkabılar içinde en çok göze çarpan ve ayakkabı deyince akılda ilk olarak canlanan ayakkabılardır.

Bayanların kendini daha iyi hissetmelerini sağlayan, topuklu ayakkabılardır. Daha doğrusu topukların verdiği yükseklik hissi ile beraber, kendilerini daha yüksekte görerek kendilerini daha mutlu hissederler…

İşte bu yüzden topuklu ayakkabının sadece kendisi yetmez, topukların da yüksek olması gerekir. Yani bayanlar için topuklu ayakkabıdan çok yüksek topukların olması gerekmektedir.

Konu ile ilgili olarak, Murathan Mungan‘ın Yüksek Topuklar kitabını tüm ziyaretçilerimize öneririz…